HISTORIE
  KAPELY


  SOUČASNÉ
  SLOŽENÍ


  KDE JSME
  HRÁLI


  KDE BUDEME
  HRÁT


  FOTO-
  GALERIE


  NAHRÁVKY
  TEXTY


  KONTAKTY
  PODMÍNKY


  KNIHA
  NÁVŠTĚV

IBATAK

Historie kapely v roce 2009

23. 12. 2009
Dovolte mi touto cestou zhodnotit a tak nějak uzavřít letošní rok. Byl to pro nás asi nejúspěšnější rok v celé historii Ibataku. Získali jsme několik zajímavých umístění v různých soutěžích, zakoupili vlastní aparaturu, kterou jsme za celý rok hned několikrát využili, ale co je ze všeho nejdůležitější, podařilo se nám zůstat ve stejné sestavě, v jaké jsme letošní rok začínali!
A co nás čeká v příštím roce? S jistotou můžeme již nyní říct, že se zúčastníme tradičních festivalů (Střelické strunobraní, Trampská nota Padochov, Odolenfest), měli bychom uspořádat i pár menších i větších vystoupení a především bychom už konečně rádi natočili naše první CD.
Rád bych touto cestou poděkoval všem našim příznívcům a členům spřátelených kapel a popřál klidné prožití vánočních svátků a hodně štěstí, zdraví a dobré muziky do roku 2010.


17. 10. 2009 – Další obrovský úspěch
Se skupinou jsme vyjeli na dosud nejvzdálenější místo, na kterém jsme kdy vystupovali, a to na soutěžní festival do Odolene Vody. Soutěže se zúčastnilo 16 skupin a jednotlivců, kteří se prezentovali různými žánry od bluegrassu, přes folk, country, původní irskou tvorbu až po alternativní hudbu. V této velké konkurenci jsme se neočekávaně umístili na 1. místě! Naše vítězství bylo o to cennější, že jsme na tak vzdáleném místě neměli žádnou podporu našich skalních fanoušků a příznivců. Ačkoliv jsme určitě nebyli instrumentálně nejlepší, dokázali jsme zapůsobit především díky zpěvu Weriho, Luďky a Janičky a také díky netradiční písni Kdo to byl z Weriho tvorby, která dokázala lidi "zvednout ze sedadel". Děkujeme touto cesto za pozvání na festival pořádající skupině 3M a věříme, že se brzy setkáme na nějaké podobné akci.

19. 6. 2009 – Největší dosavadní úspěch skupiny Ibatak
Získali jsme 1. místo na regionálním pódiu Střelického strunobraní! Příští rok budeme mít díky tomu možnost zahrát si mezi profesionály.

10. 6. 2009 – Článek o skupině Ibatak v časopise Folk & Country
Začátkem května nás oslovila redaktorka časopisu Folk & Country Vlaďka Provazníková, zda by mohla napsat krátký článek o naší skupině. Samozřejmě jsme souhlasili. Sama poté dle našich internetových stránek napsala článek, který jsme mírně zkorigovali a schválili k tisku. V červnovém čísle časopisu Folk & Country pak byla zveřejněna navštívenka skupiny Ibatak. Celý text Vám zde předkládáme k přečtení.


30. 5. 2009 – Oslava 10 let skupiny Ibatak
Po dlouhých přípravách, zkouškách a plánování nadešel den, kdy jsme chtěli oslavit 10leté výročí založení skupiny. Po prvotních problémech zaviněné vytrvalým deštěm a velkou zimou jsme byli nuceni narychlo akci přesunout do střelické Sokolovny, za což patří velký dík Pepovi Machátovi, který toto sice provizorní, ale kapacitně dostatečné řešení sám nabídl. I přes tyto prvotní komplikace a posun začátku akce o půl hodiny se vše povedlo připravit a oslava mohla vypuknout.
Velké poděkování patří také několika bývalým členům Ibataku, kteří byli ochotni přijít na zkoušky a na oslavě zahrát něco ze starého repertoáru skupiny. Jmenovitě Zdeněk Švestka, Boris Maťák, Petr Málek, Jana Srbová a Martin Švestka. Po jejich vystoupení přišel jeden ze zlatých hřebů večera, kdy nastoupili všichní bývalí a současní členové a společně zahráli známou instrumentálku Foggy Mountain Breakdown. Tito bývalí členové byli za svou odvahu a ochotu oceněni pamětní plackou na toto výročí.
Poté bylo plackou poděkováno i dalším lidem, kteří se aktivně přičinili o konání samotné akce. Byli to především již výše zmiňovaný Pepa Machát, dále Jana Sekaninová a Jirka Polešák, kteří se dlouhou dobu připravovali na naše výročí v Trnkově dvoře, ale počasí rozhodlo jinak, a také starostovi Střelic panu Sklenářovi za drobnou pomoc v propagaci oslavy samotné. Plackami jsme samozřejmě "ocenili" i sami sebe, jen abychom měli památku. Byla však udělena ještě jedna speciální placka, a to našemu Werimu za 100 složených písniček.
Druhá část večera již byla odehrána současnou sestavou Ibataku. Zahráli jsme na 30 písniček převážně z naší provenience, ale zařadili jsme i několik převzatých pecek. Ačkoliv byl konec oslavy plánován na přibližně 8-9 hodinu, hráli jsme až do půl jedenácté! Důvod byl jediný: Lidé se bavili a nám bylo s nimi ...prostě fajn...
Nicméně vše musí jednou skončit a tak i naše oslava byla (k nevoli některých diváků) ukončena. Zahráli jsme si náramně, lidé se bavili, my jsme se bavili a tak ačkoliv ráno vše vypadalo díky počasí velmi pesimisticky, celá oslava se vydařila. Důkazem toho bylo snad i přibližně 100 doufáme že spokojených posluchačů, mezi které se zařadili i hosté, za které jsme byli velmi rádi, že si udělali čas a přišli si nás poslechnout, jako např. výše zmiňovaný starosta Střelic pan Sklenář nebo známý zpěvák bývalé skupiny Kern Jaroslav Albert Kronek.
Můžeme si jen přát, že za 10 roků bude oslava Ibataku stejně úspěšná, jako ta letošní.

15. 5. 2009 – Další úspěch na Trampské notě v Padochově
Po 2 letech jsme se opět zúčastnili pro nás velice prestižní soutěže Trampská nota. Tentokrát se konal již 15. ročník, na kterém se do soutěže zapojilo 6 duet a jednotlivců a 12 skupin. Z těchto 12 skupin jsme získali 3. místo v divácké notě - tedy hlasy diváků. Skvělou atmosféru podpořili i pozvaní hosté - především pak skupina Taxmeni.

1. 5. 2009 – Nová adresa stránek
Začátkem května byla zakoupena doména ibatak.cz, na které budou od nyní provozovány naše stránky.

MÁME APARATURU!!!
Začátkem ledna byla objednána, začátkem února přišla, pak probíhaly malé testy a čtení návodů a pak to přišlo!

26. 2. 2009 – První zkouška s aparaturou
A je to tu! Začínáme zkoušet na novou aparaturu. Vše se musí otestovat, odladit a hlavně se na ni musíme naučit hrát. Součástí této zkoušky bylo nejen odehrát na ni alespoň několik písniček, ale změřit si také, jak dlouho trvá instalace a sklizení aparatury, zda se vleze do jednoho auta, řešení problémů s různými konektory, šňůrami apod. Nakonec to dopadlo vcelku dobře. Instalace aparatury trvá asi hodinu (ve dvou lidech), její sklizení pak asi 30 minut (zapojili se všichni). Problém vyvstal pouze s připojením snímačů z kytar. Nějak nám to nehrálo, takže jsme nazvučili kytary jen přes mikrofony. Na příští zkoušce budeme testovat dál. Co je ale bezva, že lze velmi snadno připojit aparaturu na notebook a vše si nahrávat. No bezva - ono je tam najednou všechno nějak moc slyšet, sebemenší chybičku nebo zaváhání ta paratura prostě neodpouští. Ale budeme pilně cvičit a věřím, že na oslavu 10 let Ibataku bude vše jak má být a budeme moci poprvé aparaturu naostro použít.
Pro Vaši informaci uvádím ještě technické možnosti aparatury:
Mixpult - Behringer EURODESK SL2442FX-PRO - 24 kanálů (16 mono + 4 stereo), 3pásmový ekvalizér pro každý vstup, 9pásmový grafický ekvalizér pro výstup, 2 efektové procesory a spousta dalších vychytávek.
Repráky - Behringer EUROLIVE B215A - 2ks - 250 W
Odposlechy - Laney CP15 - 2ks - 150 W
Mikrofony - 9 kusů Samson Q6, 2 kusy Shure SM57
Stojany na mikrofony - 11 kusů
Stojany na reprobedny - 2 kusy
Multipárový kabel - 30 metrů
Ostatní kabely - dalších asi 30 různých propojovacích kabelů

Fotografie z první zkoušky můžete vidět zde

14.1.2009
Touto cestou bychom rádi poděkovali Vlastíkovi Hrubému za namalování obrázků, které jsme použili na našich stránkách v sekci "Současné složení".